Chemické prostředky – čím méně chemie, tím lépe. A právě naše ruce nesmírně trpí desinfekčními a úklidovými prostředky. Umývání nádobí, občasné praní v umyvadle, mytí silně znečištěných rukou od šmíru Solvinou, úklid podlahy vodou se saponátem s přídavkem Sava, to vše se sčítá. Časté používání chemikálií také znamená vstřebávání těchto látek pokožkou do vnitřního tělesného prostředí.
Strava – neblahý vliv na naši pokožku má strava. Může se to zdát trochu přitažené za vlasy, zvláště těm z vás, kteří již někdy vstoupili do ordinace kožního lékaře. Vše ale souvisí se vším a nelze od sebe jednotlivé části mozaiky oddělovat. Nevhodný stravovací režim se totiž projeví nejen zažívacími obtížemi a nadváhou, ale jsou-li přetížená játra a ledviny, nestačí provádět metabolickou přeměnu toxických odpadních látek a tělo je ukládá do periferních částí, kde mohou způsobit relativně nejmenší škody. Nejčastěji jde o kožní choroby – tzv. atopický ekzém, lupénku a akné. Podobným způsobem se může projevit na kůži i extrémní chronický stres.
Nevhodné umývání – rádi své děti poučujeme, jak po každé návštěvě toalety a před jídlem umývat ruce, ale sami v tom často chybujeme. Mytí by mělo probíhat v teplé nebo vlažné vodě, nikoli v ledové, a jen velmi krátce ruce namočit, vodu zastavit, zvlášť namydlit a teprve pak opláchnout, žádné šplouchání v lázni, která ruce zbytečně vysušuje.
Hydratační krémy – existuje řada hydratačních krémů a kosmetiky, ale jen některé z nich jsou skutečně účinné. Velmi kladných referencí se dočkaly krémy s obsahem mandlového nebo olivového oleje. Tedy ani žádná levná Indulona, nebo předražené parfémované výrobky.
Přírodní oleje – pro důkladnou hloubkovou regeneraci popraskané pokožky se doporučuje občas aplikovat přírodní výtažky z hroznových jader, jojobový anebo za studena lisovaný olivový olej. Doporučují se zároveň na popraskané paty na chodidlech a suchou kůži na nártu. Ideální je tuto proceduru provádět přes noc s ochrannými návleky a ponožkami.